No to jak to jest z tymi formatami, który według Ciebie jest lepszy do obróbki zdjęć: JPG czy RAW?
To jasne, że jeśli robisz zdjęcia tylko i wyłącznie w RAWACH, to głośno powiesz, że RAW. A jeśli nie masz o tym formacie żadnego pojęcia – jeszcze głośniej krzykniesz, że JPG. To normalne. Dlatego dzisiaj wypunktuję Ci wady i zalety tych dwóch formatów, a Ty, gdy już je poznasz – świadomie wybierz coś dla siebie, ok?
Ruszamy!
01
FORMAT RAW
Lubisz definicje? Proszę bardzo.
Wikipedia:
RAW (z ang. raw, surowy) – ogólne określenie formatów zapisu danych bez nagłówków. W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Format RAW charakteryzuje się dużym zakresem tonalnym, brakiem kompresji stratnej i zawiera zazwyczaj 12 lub 14 bitów na piksel (w odróżnieniu od 8-bitowych plików JPEG). Plik w formacie RAW uważa się za cyfrowy odpowiednik negatywu, a jego konwersję za wywoływanie. Wywołanie RAW-u można powtarzać dowolną liczbę razy np. dla różnego balansu bieli. Nie jest możliwy natomiast proces odwrotny – nie można przekształcić zdjęć np. z formatu JPEG na format RAW, bo część danych uległa bezpowrotnej utracie (pominięciu) w wyniku kompresji stratnej.
ZALETY RAW:
- RAW daje Ci niesamowitą elastyczność obróbki i to wszystko bez utraty jakości! Zdjęcie wyszło z Twojego aparatu zbyt żółte lub zbyt niebieskie? Nie ma sprawy, jeden klik i balans bieli wraca do normy. A to tylko mała próbka tego co możesz z nim zrobić.
- gdy robisz zdjęcia w tym formacie – zapisujesz ogromną ilość szczegółów w światłach i cieniach. Tak, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że ich tam nie ma!
- RAW nie jest poddawany automatycznej redukcji szumów i wyostrzaniu, czyli koniec z „mydłem” na zdjęciach, które robisz późnym wieczorem!
- i jak wisienka na torcie: nie ma opcji, abyś nadpisała RAWA o jakiekolwiek ustawienia. Nawet przez przypadek :).
WADY RAW:
- RAWA musisz wywołać, choćby w najprostszy sposób. Bez tego nie uda Ci się wydrukować zdjęć.
- żeby to zrobić musisz mieć program do obróbki. Dobra wiadomość jest taka, że Lightroom jest do tego idealny!!!
- RAW jest dość spory, a więc jeśli masz w planie przechowywać wszystkie swoje zdjęcia w tym formacie – bez dysku zewnętrznego się nie obejdzie.
Jeśli nie wiesz jak pracować z RAWEM, to ten format zawsze będzie dla Ciebie mało atrakcyjną opcją. Będzie mało ostry, wyprany z kolorów i kontrastu. Jednym słowem nijaki. Jeśli jednak nauczysz się wyciągać z niego wszystko to, co najlepsze – uwierz mi, że będziesz zachwycona obróbkowymi możliwościami jakie się przed Tobą otworzą!
OGARNIJ LIGHTROOMA
W 6 KROKACH
i zamień totalny chaos na dyskach
na zdjęcia, którymi wypełnisz swój dom!
02
FORMAT JPG
Wikipedia:
JPEG – metoda kompresji statycznych obrazów rastrowych, przeznaczona głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), charakteryzujących się płynnymi przejściami barw oraz brakiem lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali.
Nie ma co kryć, zdjęcia w formacie JPG są dużo bardziej atrakcyjne dla oka. Są ostre, kontrastowe i nasycone kolorem, a więc gdybym pokazała Ci to samo zdjęcie zrobione w RAW i JPG – na 100% wybrałabyś JPG. Skąd te fajerwerki? Po prostu JPG to format, który został poddany wstępnej obróbce już w aparacie.
A właśnie, czy Ty wiesz, że po części masz wpływ na to jak będą wyglądać Twoje JPGI? Jeśli w ten sposób chcesz robić zdjęcia – koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi swojego aparatu i porządnie przekop się przez ten temat. Warto!
ZALETY JPG:
- JPGI są już poddane wstępnej obróbce w aparacie, a więc jeśli tylko zadbasz o to, aby odpowiednio wszystko w nim ustawić – na bank będziesz zadowolona z efektów.
- JPGI bez problemu wydrukujesz.
- jeśli chodzi o rozmiar – JPG zdecydowanie wygrywa.
WADY JPG:
- jeśli będziesz chciała poddać JPG obróbce – musisz liczyć się z tym, że zdjęcie straci na jakości.
- gdy będziesz robiła zdjęcia w dość kontrastowych warunkach oświetleniowych (np. w bardzo słoneczny dzień), to masz prawie 100% szans na to, że aparat nie zapisze detali w skrajnych tonach. Co to znaczy? Na zdjęciu pojawią się wypalone białe i czarne plamy, z którymi już nic nie zrobisz. Kojarzysz białe niebo lub baaardzo białą skórę swoich dzieci na wakacyjnych zdjęciach? To właśnie taka sytuacja.
- inna sytuacja: gdy będziesz fotografowała w słabym oświetleniu (np. nocą), to aparat automatycznie naniesie korektę w zakresie redukcji szumów. Wiem, automatyczna korekta brzmi bardzo fajnie, jednak efekt, który w ten sposób dostaniesz fajny już nie będzie…
03
JPG CZY RAW, KTÓRY FORMAT JEST LEPSZY DO OBRÓBKI ZDJĘĆ
No właśnie, to jak to jest z tymi formatami? Który z nich jest lepszy do obróbki? Mogłabym Ci powiedzieć, że RAW, tylko i wyłącznie! Ale jeśli będziesz robiła zdjęcia w dość zrównoważonych warunkach oświetleniowych, czyli gdy nie będzie ani ostrego słońca, ani mocnych cieni – spokojnie poradzisz sobie z formatem JPG. Musisz tylko pamiętać o tym, że w tym przypadku podstawową obróbkę wykona za Ciebie sam aparat. Jeśli taka obróbka Ci wystarczy – nie widzę żadnego problemu. W innym przypadku jak nic postaw na RAWA, na pewno się nie zawiedziesz!
No to teraz chwila prawdy: w jakim formacie robisz zdjęcia? I dlaczego? :).

Zdecydowanie RAW :). przez wiele lat nie miałem pojęcia o tym formacie, a teraz nie wyobrażam sobie obróbki jpg…
A jest jakiś DARMOWY program do oglądania zdjęć RAW? bo właśnie mam dylemat nie moge znaleźć
Natalia, tych programów jest pewnie od groma, ale prywatnie korzystam z FastStone Image Viewer.
Czy zdjecia w rawie, można normalnie dodac na social media? Np insta albo fb? Czy trzeba jakos zamienić plik?
Nie, nie dodasz zdjęć w formacie RAW na social media, ale zajrzyj do tego wpisu, a bez problemu przygotujesz zdjęcia na Instagram: https://lightroomjestfajny.com/jak-przygotowac-w-lightroomie-zdjecie-na-instagram/ Powodzenia!
A ja mam aparat, który zapisuje wyłącznie w jpg. I co mam począć?
Cześć Krzysztof,
W takim przypadku przekop się przez instrukcję obsługi swojego aparatu i poszukaj informacji w jaki sposób możesz lepiej wpłynąć na jego ustawienia, bo tak, możesz! :). A potem robiąc zdjęcia zawsze miej w tyle głowy, że ciężko będzie Ci powyciągać detale z przepalonych fragmentów, a więc unikaj ostrego słońca i ciemnej nocy. No chyba, że chwila, którą uwieczniasz będzie jak jedna na milion, wtedy nie przejmuj się światłem tylko chwytaj moment!
RAW 🙂 Cały czas się uczę obróbki i dzięki temu mogę wrócić do forografii z przed kilku miesięcy i np. na nowo zacząć zabawę w Lr czy PS 🙂
To prawda, RAW do takich „powrotów” jest najlepszy! 🙂
RAW, RAW, RAW i jeszcze raz RAW :))
Witam,
Mój aparat zapisuje obie wersje – RAW dla mnie, JPG dla męża i niecierpliwych członków rodziny, którzy nie chcą czekać aż nadrobię/nauczę się 😉 obrabiać odpowiednio zdjęcia 😉
Hahahaha, ważne, że się dogadaliście w tej kwestii 🙂 Zobaczysz, że już za chwileczkę, już za momencik nie będą chcieli żadnych surowych jpgów, tylko Twoje małe dzieła sztuki. I za to właśnie trzymam kciuki 🙂
Krzycho, sprawdź jakie są obecne ceny Pentaxa K-7 na e- bay. Może warto przejść na stosunkowo już tani, ale jednak nadal bardzo dobry i chyba niezniszczalny sprzęt. ona się tym bawi już trzeci rok, więc określenie „niezniszczalny” jest w pełni uzasadnione. Aparat był i w nadmorskim piachu i kąpał się w Drawie. Trzeba było tylko wyczyścić obiektyw 🙂
Raw ma się czym bronić! Dla mnie wrócić do zdjęcia sprzed paru miesięcy, po nabyciu nowych umiejętności obróbki, i zmienić na nowo jego oblicze BEZ OGRANICZEN – BEZCENNE!
Dokładnie, mam to samo! 🙂
Od trzech lat tylko RAW, i zła na siebie, że tak późno się za ten format wzięłam. Strach ma wielkie oczy! 🙂
To prawda, strach potrafi skutecznie zablokować. Na całe szczęście to już za Tobą, a przed Tobą świetlana „rawowa” przyszłość, powiedzenia 🙂
Zdecydowanie RAW, choć jeśli potrzebuję jakiegoś zdjęcia na szybko, to na wszelki wypadek mam też odpowiedniki w formacie JPG i lekko je obrabiam za pomocą poziomów, czy koloru selektywnego.
Robisz zdjęcia w dwóch formatach, czy też, w razie potrzeby, szybko konwertujesz RAW na JPG?
Robię w dwóch. Kiedyś taka opcja sprawdziła się, gdy okazało się, że Lightroom nie odczytuje formatów RAW z nowego aparatu i zanim znalazłam rozwiązanie, jak problem obejść, skorzystałam z gotowych plików JPG.
Oj sporo strat przyniosły mi „oszczędności” miejsca na dysku, stosowane do chwili zakupu LR.
Nadal mam Gimpa w najnowszej wersji i stosuję go do grubszych przemian pojedynczych zdjęć,
ale LR zajął już swoje miejsce jako program wiodący.
Oczywiście trzeba było zmienić komputer, dysk systemowy na SSD oraz pamięć na szybkie 16G. Program stracił czkawkę, a wyniki pracy skoczyły.
Oczywiście daleko mi do perfekcji, ale idąc za głosem młodego dyrygenta szczecińskiej filharmonii, którego miałem przyjemność poznać, uczę się kolorów, podobnie jak on muzyk uczy się dźwięków – pierw ich słyszenia, rozróżniania, a później odtwarzania głosem, czy na instrumentach.
Zadziwiającym jest, że jest to możliwe, można nauczyć się drążyć barwę w jej odcieniach i odpowiednio je nazywać.
Czy jest to pomocne w forowanej przez Kasię fotografii BW? Otóż tak.
By odcienie szarości w sposób najgłębszy oddawały obraz kolorowy, należy niektóre barwy podnieć, a inne nieco uśpić. Poza tym, są warunki, w których nie sposób zrobić prawidłową fotografię kolorową. Mamy z tym do czynienia w pomieszczeniach o mieszanym świetle sztucznym, morelowymi ścianami i drewnianym sufitem. Spróbujcie w tych warunkach zrobić portret nie waląc po oczach światłem flasha… No i obrobić to dzieło. Bez BW się nie obejdzie ale także nie obejdzie się bez głębokich korekt kolorów. Spróbujcie tego. Powodzenia. M.