Skąd brać pomysły na zdjęcia, gdy w głowie pustka? W jakich miejscach szukać fotograficznych inspiracji na te najfajniejsze i najciekawsze, gdy weny brak? W tym wpisie znajdziesz 8 źródeł, w których sama szukam pomysłów. Ale pamiętaj, że ta lista tak naprawdę nie musi się kończyć – jestem pewna, że naprowadzi Cię na kolejne, totalnie Twoje rozwiązania. No to już, do dzieła!
1. zdjęcia, które zapisujesz
printscreeny na telefonie
I jak? Dużo tych zdjęć, co nie? I duuuużo inspiracji!
Założę się, że w większości są to zdjęcia,które i dzisiaj poruszają czułą strunę w Twoim sercu. Że cały czas jest w nich coś, co Ci się podoba i chciałabyś powtórzyć na swoich zdjęciach. Może pomysł. Wyraziste emocje. Fajne kolory lub kompozycja. Fajnie jest zajrzeć do tych wszystkich zdjęć i raz jeszcze to coś w nich zobaczyć.
Ale żeby nie było, że nie ostrzegałam! Bo może też okazać się, że już od tak dawna zbierasz zdjęcia, że wśród nich jest cała masa takich, na które dziś nie zwróciłabyś już żadnej uwagi. Dlatego tym bardziej wszystkie te zdjęcia przejrzyj i zrób w nich porządek!
Pousuwaj te, które dziś już inspiracjami nie są, a z całej reszty stwórz swój fotograficzny swipe file, czyli folder z inspiracjami do wykorzystania.
Jak to zrobić?
Mam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:
wybierz jedno miejsce, w którym zbierzesz wszystkie inspiracje
Najlepiej takie, do którego masz dostęp z komputera i z telefonu. To może być nawet folder na dysku Google – ważne, żebyś łatwo mogła podejrzeć wybrane zdjęcia.
dbaj o porządek
Nadawaj folderom nazwy i dziel je na podfoldery. Jeśli zbierasz zdjęcia z różnych powodów (np. pozy na sesje, fajne dodatki, pomysły na zdjęcia, pomysły na obróbkę), tymi powodami nazwij poszczególne foldery. W ten sposób nie będziesz musiała za każdym razem przebijać się przez całość.
oznaczaj źródła inspiracji
Dzięki temu bez problemu odnajdziesz autora lub autorkę zdjęcia.
2. notes, serce i głowa
Robisz notatki ręcznie? Sprawdź notes i zbierz pomysły, które w nim zapisałaś. Przejrzyj też linki i zapiski w notatkach na telefonie.
Taki notes (też w wersji elektronicznej, np. Google Keep) jest super miejscem do zapisywania kolejnych pomysłów. Bo jeśli kochasz fotografię, to jestem pewna, że te pomysły masz w sercu i w głowie. Zawsze je zapisuj – bez myślenia, że to może głupie, albo za trudne. Oceniać będziesz później. Ale zapisuj, bo pomysły łatwo zapomnieć, a gdzieś wśród nich czeka Twoje najlepsze zdjęcie!

ZAPISZ SIĘ NA REGU LR NIK
a co 2 tygodnie wpadnę na Twojego maila z garścią fajnych obróbkowych podpowiedzi:
03
3. social media
Przejrzałaś już wszystkie inspiracje? Wybrałaś miejsce na swój fotograficzny swipe file? To teraz czas na zebranie nowych pomysłów!
Ja sama najciekawsze znajduję na Instagramie i Pintereście. W wolnej chwili otwieram zakładkę Explore i hulaj dusza!
Ale możesz też szukać zdjęć w inny sposób. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, np. bw portrait, family pose, made with lightroom, czy co tam Ci w duszy gra i… powodzenia, bo na wyciągnięcie ręki masz dziesiątki (jeśli nie setki!) tysięcy różnych fotograficznych inspiracji!
4. internet
Każdego dnia masz na niewielkim urządzeniu w swojej torbie dostęp do całej wiedzy z całego świata. Skorzystaj z niej, bo w internecie czeka na Ciebie cała masa inspiracji na zdjęcia:
PDF-y i e-booki o fotografii
Szperając po sieci nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do najbardziej oczywistych miejsc. Zapuść się w rejony, które teoretycznie z fotografią nie mają nic wspólnego. Butiki z autorskimi kolekcjami ubrań, czy sklepy internetowe z dodatkami wnętrzarskimi – w tych wszystkich miejscach znajdziesz całą masę inspiracji na piękne zdjęcia!
5. książki i albumy
A teraz oderwij się od internetu i zajrzyj do:
książek o fotografii i fotografach
np. Fotobiografia. Zofia Nasierowska Zofii Turowskiej lub Marilyn Monroe autorstwa Andre de Dienes (to moje dwie ulubione pozycje!)
albumów
np. Erotyka. Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Chociaż równie często jak po klasykę, sięgam po albumy, w których znajduję nie tylko piękne zdjęcia, ale też historie, które poruszają, np. Rodziny żydowskie przedwojennego Krakowa.
książek z konkretnej tematyki
np. książki kulinarne to genialna inspiracja do zdjęć jedzenia, a podróżnicze – do zdjęć z wakacji i rodzinnych wypraw!
6. filmy i programy
Oglądaj:
dokumenty i filmy o fotografach
Te zrobiły na mnie ogromne wrażenie: Szukając Vivian Maier, Sól ziemi, Twarze, plaże, Tales by Light.
filmy w ogóle!
kanały na YouTube
programy w telewizji
Zajrzyj np. do Perfect Picture.
7. kobiety takie jak Ty
Zawsze będę namawiała Cię do tego, abyś poznawała inne osoby, które kręci dokładnie to samo co Ciebie. To one najbardziej potrafią zainspirować i sprawić, że na nowo rozpalisz w sobie tę fotograficzną iskrę, którą czułaś na samym początku.
Szukaj ich na:
festiwalach dla fotografów, np. Krakow Photomonth
konferencjach fotograficznych, np. Family Unposed
kursach online z grupą uczestniczek, np. Ogarnij Lightrooma
wystawach fotografii
webinarach o fotografii
8. Twoje otoczenie
Czasem najlepszym pomysłem na brak pomysłu jest spacer – czyli trochę ruchu, zmiany otoczenia wokół siebie i wyciszenia głowy. Wyjdź sama, bez słuchawek (albo dla odmiany je załóż, jeśli nigdy tego wcześniej nie robiłaś) i po prostu rozejrzyj się wokół. Przyjrzyj się ludziom na ulicy i podejrzyj ich codzienność. Twój pomysł na zdjęcie (lub całą ich serię) może czekać właśnie tam.
Aaaa, no i pamiętaj – nie ma złej pogody na fotografię! Mówiła już o tym moja kursantka, Monika Michałek: Gdybym miała czekać na “odpowiednie” warunki, mogłoby się okazać, że robię 10 zdjęć rocznie :).
Dodałabyś coś jeszcze do tej listy?

TU TEŻ znajdziesz fajne rzeczy:
Najnowsze komentarze