Masz całą masę fajnych zdjęć, które od lat zalegają na dnie wirtualnej szuflady. Czujesz, że są dobre, z każdym miesiącem coraz lepsze, ale co z tego skoro cieszą one tylko Twoje oczy? Hej, a może to już czas, żeby pokazać je innym osobom? Na przykład w mediach społecznościowych? Wskakuj do wpisu, a opowiem Ci, jak przygotować w Lightroomie zdjęcie na Instagram.
SPIS TREŚCI:
1. dlaczego instagram?
Bo to miejsce idealnie pomoże Ci wyeksponować Twoje zdjęcia!
I nie ma znaczenia, czy będziesz nimi opowiadała rodzinną historię, pokazywała zdjęcia z sesji, czy też dzieliła się swoją fotograficzną drogą – Twój profil na Instagramie może błyszczeć i przyciągać osoby, które są dokładnie na tym samym etapie jak Ty. Lub marzą o tym, aby ktoś im właśnie takie zdjęcia zrobił.
Zadbaj tylko o to, aby wszystkie zdjęcia, które będziesz pokazywała miały wspólny mianownik. Bo gdy będą tworzyć spójną historię lub przedstawiać określoną estetykę, to wtedy na Twoim profilu pojawi się spójność, która zawsze mu doda całe tysiąc punktów do atrakcyjności.
Wiem, wiem, znam głosy mówiące, że spójność jest przereklamowana. Ale pomyśl sama, na jakich profilach zostajesz na dłużej. Na takich, gdzie na pierwszy rzut oka widzisz, o czym jest dane konto i które zaciekawia każdym zdjęciem i grafiką? Czy takich, na których jest cała masa przeróżnych zdjęć i przypadkowych obróbek?
Tak właśnie myślałam!
Jesteś estetką, a więc Twoje oko zatrzymują ładne obrazy. I to one dopiero zachęcają Cię do tego, aby wczytać się w opis, który jest dołączony do zdjęcia. Inni mają dokładnie tak samo! W dzisiejszym świecie, pełnym komunikacyjnego szumu bardzo krytycznie wybieramy miejsca, w których przebywamy i z których czerpiemy. Przyjemność, ale też wiedzę.
Żeby było jasne, to wcale nie znaczy, że wszystkie zdjęcia na Twoim instagramowym profilu muszą być idealne i jak spod igły. Zresztą umówmy się, trudno o to, gdy jeszcze się uczysz i eksperymentujesz i z tematyką zdjęć, i z ich obróbką. Najważniejszy jest klimat jaki chcesz wokół siebie stworzyć i jakich ludzi do siebie przyciągnąć.
Jeśli oczywiście chcesz, bo wcale nie musisz. Możesz zamknąć swój profil przed obcymi i dodawać zdjęcia tylko dla siebie i małej garstki najbliższych Ci osób.
2. jak obrabiać zdjęcia na instagram?
Zawsze po swojemu! Nawet jeśli dopiero się tej obróbki uczysz.
Na początku wystarczy, że wyprostujesz zdjęcie, wyrównasz balans bieli i je rozjaśnisz. Z czasem, gdy podszlifujesz swój lightroomowy warsztat – zacznij je obrabiać w jednej spójnej stylistyce. Najlepiej takiej, która idealnie odzwierciedla Twój obróbkowy styl.
A co jeśli jeszcze nie do końca wiesz, jaki jest ten styl? Co, jeśli cały czas eksperymentujesz z obróbką?
wtedy wskakuj do wpisu
dokładnie tego: Jak znaleźć swój styl w obróbce. Znajdziesz w nim 3 kroki, które bardzo fajnie pomogą Ci dookreślić to, co w obróbce kręci Cię najbardziej. A potem ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!
lub zhakuj system
Jeśli chcesz bawić się obróbką – rób to, ale… sprytnie! Przeplataj swoje kolorowe zdjęcia tymi czarno-białymi, a zobaczysz, że nie tylko da to bardzo fajny wizualnie efekt. Ale też skutecznie zawalczysz z poczuciem, że na tym profilu rządzi chaos.
a najlepiej idź na skróty
i wyklikaj swoją ulubioną obróbkę (i retusz! i klimat!), dokładnie w ten sposób!
Bardzo fajnym pomysłem jest zaplanowanie tego, w jakiej kolejności mają pojawić się zdjęcia na Twoim profilu. Są różne aplikacje, które mogą Ci w tym pomóc. Choćby Planoly, z której sama korzystam. W darmowej opcji możesz wgrać do aplikacji 30 zdjęć na miesiąc, a to naprawdę sporo!
3. wymiary zdjęć na instagram 2024
Jakie najlepiej dodać zdjęcia na Instagram: w poziomie? w pionie? w kwadracie?
Sam Instagram mówi tak: „Gdy udostępniasz zdjęcie o szerokości 320-1080 pikseli, zachowujemy jego oryginalną rozdzielczość, pod warunkiem, że współczynnik proporcji obrazu wynosi 1,91:1-4:5 (wysokość od 566 do 1350 pikseli oraz szerokość 1080 pikseli). Jeśli współczynnik proporcji obrazu nie mieści się w tym przedziale, zdjęcie zostanie przycięte do obsługiwanego formatu. Jeśli udostępniasz zdjęcie o niższej rozdzielczości, zwiększamy szerokość do 320 pikseli. Jeśli udostępniasz zdjęcie o wyższej rozdzielczości, zmniejszamy szerokość do 1080 pikseli.”
źródło: https://www.facebook.com/help/instagram/1631821640426723/?helpref=uf_share
Nie wiem jak Ty, ale ja zgubiłam się już w pierwszym zdaniu. Dlatego zróbmy tak: spójrz poniżej i zobacz jaką część ekranu telefonu zajmuje każde zdjęcie. Za chwilę o tym pogadamy:
I jakie wnioski?
Jeśli jak najlepiej chcesz wykorzystać przestrzeń, którą daje Ci Instagram – dodaj zdjęcie w pionie lub w kwadracie. W ten sposób będzie ono duuużo bardziej widoczne i zwyczajnie będzie miało szansę wpaść w oko osobie, która scrolluje Instagram. Bo w takim rozmiarze nie da się go po prostu przegapić!
Zupełnie inaczej niż to w poziomie, prawda?
To raz jeszcze podrzucam Ci wymiary zdjęć na Instagram, które obowiązują w 2024 roku. Abyś je wszystkie miała w jednym miejscu:
kwadrat: 1080 x 1080 px
pion: 1080 x 1350 px
poziom: 566 x 1080 px
04
4. jak przygotować w lightroomie zdjęcie na instagram?
Już wiesz jakie zdjęcie chcesz dodać na Instagram i w jakim formacie? Świetnie, to teraz czas na to, aby je pod ten format przygotować. Odpalaj Lightrooma i działamy!
Od razu idź do panelu kadrowania i wybierz odpowiednią proporcję, np. 4:5. Nie masz takiej wartości? To ją sobie stwórz! Wybierz Enter Custom i wprowadź w okienko odpowiednie dane.
5. jak zapisać zdjęcie z lightrooma na instagram?
Już? Super, to teraz zapisz (czyli wyeksportuj) to zdjęcie.
Trzymaj się tych kilku zasad, a zawsze wyjdzie Ci z Lightrooma zdjęcie idealne do tego, aby dodać je na Instagram:
rozmiar ma znaczenie
Ja wiem, że Instagram pozwoli Ci przesłać zdjęcie w każdym rozmiarze. Jeśli jednak chcesz zachować jego najlepszą jakość (a przecież chcesz!) – trzymaj się wymiarów, które sugeruje.
nie kombinuj z formatem
I wybierz JPEG. Po prostu.
nie zakręć się w przestrzeni barwowej
Pamiętaj, że jest tylko jedna przestrzeń barwowa do publikowania zdjęć w sieci. Żadne AdobeRGB, żadne ProPhotoRGB – tylko i wyłącznie sRGB.
Wszystko jest już jasne? Świetnie, to teraz wywołaj okno eksportu i wprowadź te wszystkie informacje. Jeśli, tak jak ja, przycięłaś zdjęcie w pionie (w proporcji 4:5) – wprowadź takie dane:
Na koniec jeszcze tylko wciśnij Export i gotowe!
I tak Ci tylko na ucho powiem, że jeśli wybierzesz guzik Add, który zaznaczyłam strzałką, to będziesz mogła zapisać te ustawienia w sprytny eksportowy preset. Co Ci to da? A no to, że gdy następnym razem będziesz eksportować zdjęcie na Instagram – zrobisz to za pomocą jednego „klik”. Bez przechodzenia przez wszystkie okienka. Bez pamiętania wszystkich wartości. Tylko „klik” i już, taki jest sprytny ten preset!
Hej! Mam zdjęcia w Lightroomie, jednak usunęły mi się z dysku. Czy jest dla nich ratunek, mogę jakoś pobrać to co zaczytał program?
Cześć Julia. Jeśli usunęłaś zdjęcia z dysku (i nie masz możliwości ich przywrócenia), to niestety nic nie zrobisz. Bo to, co widzisz w Lightroomie, to nie zdjęcia a jedynie informacje o nich, które program sobie stworzył. Dlatego to takie ważne, aby robić kopie zapasowe i zdjęć, i całej swojej obróbkowej pracy.
Hej, eksportując zdjęcia z lightrooma do folderu pliki mają całkowicie przypadkowe numery. Zdarza się, że zdjęcia eksportowane później mają numery niższe te eksportowane wcześniej. Mając 100 zdjęć z reportażu, gdzie kolejność jest istotna, robi się straszny bałagan. O co chodzi?
Cześć Karolina. Jeśli w oknie eksportowym w sekcji File Naming na 100% wszystko masz dobrze ustawione a mimo to Lightroom szaleje – zrób reset preferencji ko-nie-cznie!
Czy jest sposób w Lightroomie na takie wyeksportowanie zdjęcia w DNG, żeby otwierając je na innym kompie w Lighroomie była zachowana jego historia obróbki w panelu Develop w History ???
Jola, jasne, że tak! Zajrzyj do sekcji File Settings i w Image Format wybierz DNG. Gotowe!
Super babka z Ciebie.dzieki!
Znaczy się wpis się przydał? Cieszę się bardzo!
witam
czemu po zapisaniu zdjecia, zdjecie ma totalnie inne kolory niz w programie??
Wojtek, jeśli zdjęcie po zapisie ma totalnie inne kolory, to problem najprawdopodobniej tkwi w przestrzeni barwowej jaką wybrałeś podczas eksportu. Sprawdź to.
Dziękuje za pomoc udało się z eksportem :).
Mam jeszcze jedno pytanie czy to normalne, że po eksporcie moje zdjęcie waży 13 MB a RAW miał 23,2 MB ?
Paulina, rozmiar zdjęcia po eksporcie zależy od opcji jakie wybrałaś, ale tak, to możliwe.
Witam,
robię dokładnie tak jak Pani, ale na koniec wyskakuje mi problem:
„Some export operations were not performed”
„the file could not be written”
Czy to może być problem z dyskiem twardym i jego uprawnieniami? Nie mam pomysłu ;/ Pomocy !
Paulina, zajrzyj do tego posta z supportu Adobe. Znajdziesz w nim 4 powody dlaczego tak mogło się zadziać: https://community.adobe.com/t5/lightroom-classic/some-export-operations-were-not-performed-the-file-could-not-be-written/td-p/10512428?page=1
Kasia mam pytanie czy korzystasz z opcji Limit File Size To? I jaką polecasz wielkość zdjęcia w kB na Facebooka?
Ania, nie korzystam z opcji Limit File Size To jeśli nie muszę. W przypadku FB nie muszę :).
Cześć Kasia!
Chciałam tylko napisać, że ogromnie się cieszę, że w końcu przełamałam się do Lr i dzięki Twojej stronie początek jest przyjemy. Jak na razie zapoznaję się z terenem, bo zawsze pracowałam na Ps, jednak już widzę, że tutaj jest łatwiej :).
Serdecznie pozdrawiam!
Marcelina, baaaardzo się cieszę!!! LR to kombajn, który fajnie ułatwia i usprawnia obróbkową pracę, a więc na pewno warto zapoznać się z jego możliwościami. Powodzenia i chwal się efektami!
Witaj Kasiu! Mam pytanie odnośnie tego co robisz z Rawem po eksporcie do jpg? Zostawiasz go czy kasujesz? Odkąd robię zdjęcia w Rawach mam problem z pamięcią na komputerze, a właściwie jej brakiem ;-). i jeszcze pytanie o eksport do druku. A mianowicie po obróbce nie zawsze od razu chce drukować zdjęcie. Zostawiam więc je w Lightroom i czekam na taki moment czy eksportuje do jpg, tylko wtedy bez profilu ICC? Ogólnie to jeszcze nie korzystałam z tej opcji aby drukować z ICC i nie wiem jak się za to zabrać ;-). mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam o co mi chodzi ;-). pozdrawiam serdecznie
Cześć Ola. Nie przechowuję żadnych jpg, jedyny format, który znajdziesz u mnie na dysku to RAW i TIFF. RAW to oryginał, więc wiadomo, że zostaje, a oprócz niego zostaje również TIFF z finalną obróbką, z którego zawsze i wszędzie jestem w stanie wyeksportować dowolnego jpga.
Jeśli chcesz mieć jakieś jpgi w komputerze, to eksportuj je w przestrzeni sRGB, profile icc dotyczą druku w konkretnym labie, a więc nie ma co tego robić „na zaś”. Czy ten temat jest teraz dla Ciebie jasny?
Dziękuję za ten rozdział!!! Uratował mnie! Love you!!!! :).